Tartust pääses tantsupeole suurem osa soovijatest

Avaldatud: 10.05.2019Tagasi

Tantsupeole pürgijad said selle nädala alguses teada, kes nende hulgast sõidavad Tallinna XX tantsupeo «Minu arm» proovidesse, et juba 4. juulil kogu Eesti rahva ees vägevaid mustreid näidata. Nimekirjade väljakuulutamine tõi nii rõõmu kui ka kurvastust, sest igast maakonnast said tantsupeole vaid parimad.

Refereeritud Tartu Postimehest
5/9/2019
Reporter:  Kelly Kukin

Tartu linnast pääses 98 rahvatantsu- ja võimlemisrühmast peole 82 ehk ligi 84 protsenti soovijatest. 

Mammutpidu

Kolme tantsurühma juhendava Lea Kurvitsa sõnul on olnud väga pingelisi aegu, aga nähtud vaev on end ära tasunud ning nüüd saab ta ühes tantsijatega peole sõita. Kuna tantsupeo repertuaari õpitakse väga kaua ning enne valituks osutumist tuleb oskusi näidata ka ettetantsimisel, ei tea rühmad pikalt ette, kas nähtud vaev kannab vilja. Peole saajad avalikustati alles eile, tantsijad ise said otsusest teada nädala alguses. Kas on peole minek või ei, selgus seega ainult kaks kuud enne pidu. Kurvits sõnas, et tema on alati kõikide tantsurühmadega peole pääsenud. «Kui olen tantsijatega kandideerinud, olen nad suutnud ikka vormi ajada,» rääkis ta. Viimastel päevadel on mitu meediaväljaannet küsinud, kas peole peaksid saama kõik, kes suudavad tantsud selgeks õppida. Kurvits arvas, et kui suruda väljakule liiga suur mass inimesi, kaotaks tantsupidu mõte: «Pidu ei saa teha mammutiks.» Ta lisas, et siis ei paista mustrid välja ning kogu üritus poleks nii efektne.

Kurvitsa sõnul tuleb asja võtta mõistusega ja vaadata, milleks tantsijad on võimelised. Ehk on nad repertuaari jaoks liiga noored või vastupidi liiga vanad. «Siin on küll peeglisse vaatamise koht juhendajal,» ütles ta. Kurvits lisas, et kindlasti jääb tantsupeolt välja palju väga häid tantsijaid. Näiteks tänavu oli konkurents väga tihe N2-naisrühmade seas. «Need rühmad, kes jäid tantsupeolt välja liiga tiheda konkurentsi tõttu, ei tohiks küll kurvastada,» lohutas tantsuõpetaja.

Tantsupeo projekt

Nii Kurvits kui ka Tartu ülikooli rahvakunstiansambli vilistlasrühmaga tantsupeole sõitev Lauri Leht ütlesid, et kõige kurvem on projektipõhistel rühmadel, kes on aasta vaeva näinud, kuid siiski välja jäänud. «Aastaid tegutsenud tantsurühmad on sellega harjunud ning esinevad ka teistel pidudel, ainult tantsupeoks kokkutulnud rahvatantsijad loobuvad aga edasisest jalakeerutamisest kergemini,» sõnas Kurvits. Ometi ei tohiks üks õnnetu hetk rikkuda püüdlusi, et järgmistele pidudele saada.

„Need rühmad, kes jäid tantsupeolt välja liiga tiheda konkurentsi tõttu, ei tohiks küll kurvastada“, lohutas juhendaja Lea Kurvits.

Leht aga arvas, et tantsupeole peaksid saama kõik, kes suudavad tantsud esitamisvääriliselt selgeks õppida. Rõõm on varjutatud, sest on kurbi tantsijaid, kes sellele peole ei saa ja peavad uut võimalust ootama viis aastat, lisas ta. Tantsupidu peetakse iga viie aasta tagant Tallinnas Kalevi staadionil ja laulupidu Tallinna lauluväljakul. Selle aasta tantsupeo esimene etendus on 4. juulil. Tartu Postimehe veebilehel on ülevaade kõigist tantsurühmadest, kes Tartu- ja  Jõgevamaalt peole lähevad.

Elva naisrühm Sinilind ja nende keskel juhendaja Lea Kurvits, kes sõidab koos kolme rühmaga XX tantsupeole «Minu arm».

Galerii